Petícia za lepšie parkovanie v Košiciach spustená

Autor: Rastislav Trnka | 7.4.2013 o 15:28 | (upravené 8.4.2013 o 0:28) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1055x

Petícia, ktorú sme rozbehli vytvára verejný tlak na rozumné riešenie parkovania v Košiciach. Zapojiť sa môžu všetci Košičania nad 18 rokov, ktorým nie je jedno ako bude hospodáriť naše mesto a ktorým nie je jedno ako bude vyzerať statická doprava v Košiciach najbližších 10 rokov. TU môžte podporiť petíciu aj elektronicky: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=715623 Nižšie v texte sa tiež nachádza znenie petície.

Bohužiaľ „riešenie parkovania“ pod taktovkou Magistrátu  bude mať dopad na všetkých obyvateľov v podobe zvýšených daní a poplatkov do budúcna, keďže súčasný návrh namiesto finančných prínosov, naopak odčerpáva finančné zdroje v porovnaní s minulosťou.

Predložený návrh z dielne p. primátora a súkromnej firmy zvýhodňuje jedine súkromnú spoločnosť a pre bežných Košičanov prináša riziká do budúcnosti – cenovú (ne)dostupnosť parkovania, (ne)riešenie statickej dopravy ako takej, pokles príjmov do mestskej pokladnice na najbližších 10 rokov a naopak finančné náklady do budúcnosti pre mesto Košice. Aj pre tieto dôvody sme sa rozhodli spustiť petíciu. Nechceme a nemôžeme sa zmieriť s tým, že zmluva podpísaná primátorom v kombinácii s predloženou koncepciou zabetónuje súčasný neúnosný stav statickej dopravy (parkovania) na ďalších 10 rokov.

Mimochodom, finálne znenie koncepcie malo byť predložené do konca marca 2013, súkromná firma tak neurobila, čím porušuje zmluvu. Hádajte s akými sankciami Magistrát súhlasil?! Neuveriteľných 30€/deň, to je ale trest! Ak by súkromná firma nepredložila finálnu koncepciu do konca platnosti zmluvy (do roku 2022), stálo by ju to okolo 100tis. €, pri miliónových tržbách je to zanedbateľná čiastka!

Podpisom petície, či už fyzicky alebo elektronicky, podporujete riešenie týchto problémov a vytvárate priestor na skutočné riešenia.


PETÍCIA ZA ZLEPŠENIE PODMIENOK OBČANOV PRI POSKYTOVANÍ PARKOVACÍCH SLUŽIEB SÚKROMNOU SPOLOČNOSŤOU

My, pod touto petíciou podpísaní občania Mestskej časti Košice – Staré Mesto, Mestskej časti Košice – Sever, Mestskej časti Košice Juh a ďalší občania, ktorých sa parkovanie dotýka, žiadame Mestské zastupiteľstvo v Košiciach, aby prijalo „Koncepciu riešenia statického parkovania organizácie“ jedine v prípade ak v nej budú obsiahnuté naše nižšie uvedené požiadavky. V opačnom prípade, žiadame zrušiť nájomné zmluvy, týkajúce sa zabezpečenia a prevádzkovania parkovania súkromnou spoločnosťou.

- Umožniť prvých 15 minút parkovania zdarma.

- Súkromná spoločnosť musí byť zaviazaná vybudovať 100% nových parkovacích plôch v centrálnej mestskej zóne, ktoré dostala a dostane do správy! NAJZÁKLADNEJŠÍM PROBLÉMOM JE NEDOSTATOK PARKOVACÍCH MIEST, NIE NEDOSTATOK REGULÁCIE!!!

- Umožniť  všetkým rezidentom, ktorým na to vznikne nárok podľa definície rezidenta, zakúpenie rezidentských kariet za maximálne 5 € ročne.

- Predložiť definitívnu verziu „Koncepcie riešenia statického parkovania organizácie a definovať kto má nárok na rezidenčnú kartu až po širokej verejnej diskusii!

- Umožniť rezidentom za zvýhodnených podmienok parkovať v celej spoplatnenej zóne!

- Zatraktívniť záchytné parkoviská kvalitnými službami – vybudovaním kamerového systému, dokonalej prepojenosti na cyklotrasy a na MHD do všetkých častí CMZ, vybudovaním parkovacích plôch pre motocykle, požičovňou bicyklov (požičanie bicykla na dobu státia auta má byť v cene parkovacieho lístka, príp. by cena lístka zahŕňala minimálne dva tridsaťminútové lístky na MHD)

- Zabezpečiť rezervované rezidentské miesta hlavne v časoch, kedy je problém zaparkovať a nie v časoch, kedy tento problém nie je.

- Stanoviť cenu za „normálny hodinový“ parkovací lístok maximálne 0,50€/hod v historickom  centre a najvyťaženejších ulíc, mimo historického centra jedine nižšiu sumu, ak vôbec nejakú.

- Všetky dodatočne vyvolané náklady v dôsledku zmien v statickej doprave (parkovaní) a zabezpečenia prevádzky parkovacích plôch, ktoré vzniknú mestu Košice, dať k náhrade nájomcovi parkovacích plôch.

- Žiadame primátora, aby zabezpečil financovanie z externých zdrojov mesta Košice cca 30 historických budov v centre mesta Košice, ktoré doteraz spravoval a rekonštruoval mestský podnik SMMK s.r.o. zo zdrojov z parkovného. Taktiež žiadame primátora, aby verejne prehlásil a zabezpečil schválenie nemožnosti predaja týchto budov!

- Zabezpečiť, aby 50% tržieb z výberu parkovného v prípade prenajatia ďalších parkovacích plôch súkromnej spoločnosti, oproti stavu k roku 2012, išli do „mestskej kasy“.

- Splniť všetky pripomienky, ktoré boli schválené v Miestnom zastupiteľstve Košice - Staré Mesto k danej problematike.

Autor je komunálny poslanec za SDKÚ-DS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?